کرونا ویروس جدید می‌تواند فرد بهبودیافته را مجددا مبتلا کند؟

10 آوریل 2020

کرونا مطمئنا یکی از خطرناک‌ترین ویروس‌های تاریخ به شمار می‌آید. این ویروس با نام علمی کووید ۱۹ هم‌اکنون اکثر کشورهای جهان را درگیر کرده است. کووید ۱۹ هرچند از لحاظ کشندگی در رده‌ی پایین‌تری از ویروس‌های وبا، سارس و ابولا قرار می‌گیرد، اما به دلیل سرعت شیوع بالا، بسیار خطرناک‌تر از سایر ویروس‌ها است. ابتلا به ویروس، واکنش‌هایی را از سمت سیستم ایمنی بدن در پی دارد که در صورت بهبودی معمولا تا مدتی باعث مصونیت بدن در برابر آن ویروس می‌شود؛ اما آیا در مورد ابتلا به کرونا نیز این مسأله صدق می‌کند؟

واکنش بدن به ویروس

به طور کلی وقتی ویروسی وارد بدن می‌شود، سیستم ایمنی بدن شروع به تولید آنتی‌بادی یا پادتن می‌کند. در چنین شرایطی اگر دچار نقص سیستم ایمنی نباشید می‌توانید ویروس را شکست دهید؛ به این معنی که علائم بیماری رفته رفته در شما کم شده و احساس بهبودی پیدا می‌کنید.

کرونا

پس از بهبودی، بدن سلول‌هایی با نام لنفوسیت را در خود نگه می‌دارد. لنفوسیت‌ها حکم حافظه را دارند؛ یعنی اگر همان ویروس مجددا به شما حمله کند بدن به کمک لنفوسیت سریعا آن را شناسایی کرده و واکنش لازم را انجام می‌دهد. در نتیجه، قبل از اینکه شما علائم بیماری را حس کنید پادتن‌ها ویروس را شکست می‌دهند. این‌حالت که چیزی شبیه به عملکرد واکسن در بردن است، به این معناست که شما تا مدتی در برابر ویروس مصون شده‌اید. متأسفانه این مصونیت همیشگی نیست و به همین دلیل است که برخی واکسن‌ها مدت‌دار هستند و بعد از مدتی باید مجددا تزریق شوند تا بدن را وادار به پادتن سازی کنند.

مصونیت در برابر کرونا

کرونای جدید همان‌طور که می‌دانید، هنوز واکسن ندارد. ابتلای فرد به کرونا در صورتی که با بهبودی همراه شود، باعث می‌شود پادتن و لنفوسیت در بدن وی شکل بگیرد. با توجه به جدید بودن ویروس کووید ۱۹ دانشمندان هنوز نمی‌دانند که بهبودی بیمار کرونایی به معنای مصونیت وی از ابتلای مجدد است یا خیر؛ اما از آن‌جایی که این ویروس هم‌خانواده‌ی ویروس‌های سارس و مرس است، با تجربه‌ای که از این ویروس‌ها وجود دارد می‌توان مدعی شد که فرد بهبود یافته از کرونا حداقل تا مدتی در برابر این ویروس ایمن است. هرچند که هنوز مدت این مصون بودن مشخص نیست.

کووید ۱۹

اگر مشخص شود که افراد بهبودیافته از کووید ۱۹ در برابر آن مصون هستند، این افراد می‌توانند به بهبودی افراد مبتلا به کووید ۱۹ کمک کنند. در نهایت، چنانچه روند ابتلا به کووید ۱۹ از طریق رعایت بهداشت فردی و فاصله‌گذاری اجتماعی کنترل شود، با افزایش تعداد بهبودیافتگان، به طور کلی ویروس ریشه‌کن شده و وضعیت بهداشت کشور به حالت عادی برگردد.