شتابدهی استعداد چیست و چه نقشی در موفقیت فرزندان دارد؟

11 آوریل 2020
شتابدهی استعداد از مفاهیم نوین دنیای فرزندپروری به حساب می‌آید. این مفهوم که در جوامع اروپایی سابقه‌ی دیرینه دارد، چند سالی است که توسط موسسه پل استار در ایران رواج پیدا کرده است. در این مطلب به چیستی شتابدهی استعداد و فواید آن برای فرزندان می‌پردازیم. همچنین، پیش‌نیازهای رشد مهارت تا رسیدن به موفقیت را بررسی می‌کنیم.

استعداد چیست؟

قبل از هرچیز لازم است در مورد معنای استعداد کمی دقیق‌تر فکر کنیم. یکی از اشتباهات رایج در جامعه این است که استعداد نوجوانان با نمره‌های درسی آن‌ها سنجیده می‌شود. اگر نمرات یک نوجوان بالا باشند، او را بااستعداد و اگر پایین باشند، بی‌استعداد خطاب می‌کنند.
مهارت پل استار
باید متذکر شد رویکرد مذکور اصلا صحیح نیست. یکی از تعاریف رایج استعداد توانایی ذاتی انجام کاری است. این یعنی چنان‌چه دو فرد در شرایط برابر میزان مشخصی از آموزش را دریافت کنند، فردی که بهره‌وری یا کارایی بیشتری پیدا می‌کند، در آن زمینه دارای استعداد بیشتری است. توانایی ذاتی در همه‌ی افراد یکسان نیست؛ به این معنی که فردی ممکن است خوب آواز بخواند، اما هرگز نتواند نقاش خوبی نشود. ممکن است کسی در حفظ کردن مطالب کتب درسی ضعیف باشد، اما در اختراع و نوآوری مستعد باشد. بنابراین، توانایی‌های ذاتی ما ودیعه‌های خداوندی ما هستند که در صورت قرار گرفتن در مسیر درست می‌توانند شکوفا شده و موفقیت فرد را رقم بزنند. موفقیتی که لزوما از راه مدرسه و دانشگاه به دست نمی‌آید.

شتابدهی استعداد

فرزندان ممکن است در حوزه‌های مختلفی مستعد باشند؛ اما در یک نقطه مشترک هستند: آن‌ها نیاز دارند که در مسیر موفقیت قرار بگیرند.
قرار گرفتن در مسیر موفقیت یعنی کسب مهارت‌هایی که فرد را کمک می‌کند تا در هر حوزه‌ای که استعداد دارد به بالاترین سطوح برسد.
از جمله مهارت‌هایی که در شتابدهی استعداد به آن پرداخته می‌شود، مهارت کنترل استرس است. با تقویت اعتماد به نفس، فرزند شما به خودباوری رسیده و توانایی مهار استرس خود را پیدا می‌کند. مهارت دیگر فن بیان است. با دانش‌ترین افراد اگر توانایی ابراز دانش خود را نداشته باشند کم‌سواد شمرده می‌شوند. لذا، فن بیان لازمه‌ی موفقیت در هر جایگاهی است.
مهارت پل استار
فرزند شما برای تبدیل شدن به فردی موفق باید توانایی حل مسئله را داشته باشد. باید خلاقیت را بیاموزد تا در مسیر موفقیت خلاقانه از موانع عبور کند.
پس از فراگیری مهارت‌های مذکور، فرزند شما آماده خواهد بود تا در حوزه‌ای که در آن مستعد است به یک کارآفرین تبدیل شود. در این راستا، موسسه‌ی شتابدهی استعداد پل استار با بهره‌گیری از اساتید نخبه و باسابقه در امر آموزش کودک و نوجوان کارگاه‌هایی همچون کارگاه هوش مالی را برای نوجوانان برگزار می‌کند تا آن‌ها را با راه و رسم کسب درآمد و خلق ارزش آشنا کند.
گفتنی است آموزش‌های پل استار عموما در غالب فعالیت‌های گروهی و انجام بازی‌های فکری و هدفمند صورت می‌گیرد. این موضوع اشتیاق و استقبال نوجوانان از دوره های مهارت و موفقیت پل استار را دوچندان کرده است.

جمع‌بندی

استعداد یا توانایی ذاتی هرشخص می‌تواند در هر زمینه‌ای باشد. داشتن استعداد باعث پیدا کردن علاقه به یک حوزه و انتخاب آن برای پیشرفت می‌شود؛ اما استعداد و علاقه هرگز کافی نیستند. موفقیت مسیر مشخصی دارد. مسیری که شاخصه‌های آن در همه‌ی افراد موفق مشترک است. بنابراین، باید با تقویت شاخصه‌های موفقیت از نوجوانی، به‌درستی در مسیر آن گام برداشت.