بهترین زبان برنامه نویسی موبایل برای ساخت اپلیکیشن کدام است؟

20 آوریل 2020

بهترین زبان برنامه نویسی را پیش‌تر در این مطلب معرفی کردیم. این بار می‌خواهیم به زبان‌هایی که در ساخت اپلیکیشن موبایل کاربرد دارند بپردازیم. از آنجایی که استفاده از اپلیکیشن موبایل رواج بیشتری پیدا کرده است، تبعا ساخت اپلیکیشن نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در ادامه به معرفی چهار مورد از بهترین زبان‌های برنامه نویسی موبایل از جمله پایتون می‌پردازیم.

بهترین زبان‌های برنامه نویسی موبایل

زبان‌هایی که در ادامه معرفی می‌شود به دلیل رواج بیشتر، منابع و کتابخانه‌های بیشتری نیز دارند و از همین رو به سایر موارد ترجیح داده شده‌اند.

بهترین زبان برنامه نویسی موبایل

۱. ساخت اپلیکیشن با جاوا (Java)

برای ساخت اپلیکیشن اندروید اولین زبانی که با آن مواجه خواهید بود جاوا است. جاوا زبان رسمی برنامه نویسی اندروید و است و گوگل به‌طور رسمی از آن پشتیبانی می‌کند و بسیاری از برنامه‌نویس‌ها جاوا را برای برنامه‌نویسی موبایل بهترین می‌دانند. حتی سیستم‌عامل اندروید نیز به زبان جاوا نوشته شده است.

البته کار با جاوا ساده نیست و پیچیدگی‌های زیادی دارد. به همین دلیل این زبان در ایران چندان محبوبیت ندارد و باوجود کاربردهای فراوان، تنها در ساخت اپلیکیشن‌های اندروید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲. دومین زبان رسمی اندروید: کاتلین (Kotlin)

دیگر زبان رسمی برنامه نویسی اندروید کاتلین است. کاتلین زبان ساده‌تری برای یادگیری است و پیچیدگی‌های جاوا را ندارد. تمرکز کاتلین بر کاهش اندازه‌ی کدنویسی است. دستوری که در جاوا به ۱۰ خط کدنویسی نیاز دارد، با کاتلین در ۲ خط قابل نگارش است.

ساخت اپلیکیشن

سادگی و قابل فهم بودن، سینتکس یا نحو ساده‌تر، کدنویسی کمتر و در نتیجه احتمال بروز خطای کمتر از ویژگی‌های زبان برنامه‌نویسی کاتلین است.

۳. برنامه نویسی موبایل با سی شارپ (C#)

با سی شارپ نیز می‌توانید برای اندروید و همچنین iOS اپلیکیشن بنویسید. این زبان را می‌توان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در ایران دانست. با سی شارپ می‌توان برای بیشتر پلتفرم‌ها برنامه نوشت. برنامه نویسی موبایل، دسکتاپ، سرور و… از کاربردها زبان سی شارپ است.

در واقع سی شارپ نسخه‌ی ساده و شی‌گرای سی و سی پلاس پلاس است. این زبان که توسط مایکروسافت توسعه داده شده است به سادگی ویژوال بیسیک و به قدرتمدی ++C است.

۴. برنامه‌نویسی اندروید با زبان پایتون (Python)

پایتون یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید است. پایتون کاربردهای فراوان دیگری از جمله توسعه‌ی وب نیز دارد. وسعت کاربردهای پایتون باعث شده است این زبان برنامهنویسی در دانشگاه‌های بسیاری از کشورهای بزرگ تدریس شود.

زبان برنامه نویسی موبایل / پایتون

همان‌طور که در این مطلب اشاره شده است، یکی از دلایل محبوبیت پایتون سهولت یادگیری آن است. این زبان به‌رغم سادگی پرکاربرد بوده و این امکان را به برنامه‌نویس می‌دهد که هر نوع اپلیکیشن و نرم‌افزاری را که می‌خواهد به کمک آن برنامه‌نویسی کند. جالب است بدانید اپلیکیشن‌های پرکاربردی مانند اینستاگرام و یوتیوب با همین زبان برنامه‌نویسی پایتون نوشته شده‌اند.

۵. برنامه نویسی iOS با زبان برنامه‌نویسی سوئیفت (Swift)

بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن iOS را می‌توان سوئیفت دانست. با استفاده از این زبان که توسط شرکت اپل ارائه شده، می‌توانید برای تمام سیستم‌عامل‌های ارائه شده توسط اپل یعنی مک OS، واچ OS، تی‌وی OS و iOS برنامه بسازید.

اپل سوئیفت را در سال ۲۰۱۴ در کنفرانس WWDC روتمایی کرد و در سال ۲۰۱۵ آن را متن‌باز کرد. شرکت آمریکایی تا به امروز چندین به‌روزرسانی را برای زبان برنامه‌نویسی سوئیفت منتشر کرده است.

جمع بندی

ساخت اپلیکیشن موبایل می‌تواند در دنیای امروز، یک مهارت پرکاربرد باشد. شاید انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی به عنوان بهترین برای برنامه نویسی موبایل تا حدودی سلیقه‌ای باشد؛ اما در پاسخ این سؤال که کدام زبان برای ساخت اپلیکیشن مناسب‌تر است می‌توان گفت زبانی که یادگیری آن آسان، کار با آن ساده و گستره‌ی کاربرد آن وسیع باشد. با این شرایط می‌توان پایتون را یکی بهترین زبان های برنامه نویسی موبایل معرفی کرد.