یادگیری برنامه نویسی برای کودکان چه فوایدی دارد؟

21 آوریل 2020

یادگیری برنامه نویسی یا کدنویسی برای کودکان باعث می‌شود در جهانی که روز به روز نقش فناوری در آن پررنگ‌تر می‌شود، کودکان نگرش درستی به دنیا داشته باشند. کدنویسی کودکان نه تنها نحوه‌ی ساخت اپلیکیشن را به آن‌ها یاد می‌دهد؛ بلکه مهارت‌هایی همچون خلاقیت ، تفکر خلاق ، حل مسئله و درک بهتر فناوری را در آینده فرزندان رقم می‌زند.

باید پذیرفت که همه‌ی انسان‌ها علاقه ندارند که به توسعه دهنده یا برنامه نویس تبدیل شوند. پیتر ارجنت، بنیان‌گذار Code Factory در استرالیا معتقد است کسانی برنامه‌نویسی را به عنوان هدف دنبال می‌کنند که ایده‌ای برای کوتاه کردن یا ساده کردن فرآینده‌های کاری خود دارند. او می‌گوید وارد کردن برنامه نویسی یا کدنویسی در ابعاد مختلف زندگی شما را به فردی قدرتمندتر و هدفمندتر در آن ابعاد تبدیل می‌کند.

بنابر آن‌چه گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که در هر حرفه، مقام و منصبی که باشید، دانستن برنامه نویسی باعث برتری شما بر دیگران خواهد بود. در ادامه چهار مزیت عمده‌ی کدنویسی را که می‌تواند در آینده‌ی کودکان و نوجوانان نقش اساسی داشته باشد معرفی می‌کنیم.

برنامه نویسی کودکان

۱. تفکر خلاق

شرکت‌ها و مدیران عامل آن‌ها همواره به دنبال راه حل‌هایی هستند که به واسطه‌ی آن‌ها راندمان کار افزایش یاید؛ یعنی با هزینه‌ی کمتر سود بیشتری عایدشان شود. کدنویسی نقش پررنگی در سازماندهی و کنترل قسمت‌های مختلف یک کسب و کار دارد. یک برنامه نویس از تفکر خلاق سود می‌برد؛ این یعنی او نگاه متفاوتی به دنیای پیرامون خود دارد. کودکان با یادگیری کدنویسی تفکر خلاق را آموخته و در مواجهه با مشکلات می‌توانند همواره ایده‌های متفاوتی ارائه داده و از آن‌ها در راستای افزایش بهره‌وری شرکت استفاده کند. مهارت تفکر خلاق می‌تواند در موفقیت شغلی فرزند در آینده و تبدیل شدن او به یک کارآفرین نقش به‌سزایی داشته باشد.

تفکر خلاق

۲. خلاقیت

متخصصان بر این عقیده هستند که کدنویسی بیشتر مبتنی بر مهارت خلاقیت است تا علوم کامپیوتر. در واقع، برنامه نویسان یا توسعه‌دهندگان همان خالقان یک اثر هنری هستند که نتیجه‌ی کارشان وابسته به طرز بیانشان است. از این جهت که هنرمند و برنامه نویس هردو دست به خلق چیزی می‌زنند که قبلا وجود نداشته، باید برنامه نویسی را کاری خلاقانه و هنرمندانه دانست. برنامه نویسی کودکان را وادار به تجربه و آزمون ایده‌های نو می‌کند و از این طریق باعث تقویت خلاقیت کودکان می‌شود.

کارگاه خلاقیت / تفکر خلاق

۳. مهارت حل مسئله

زبان برنامه نویسی مبتنی بر منطق، الگوریتم و ریاضیات است. با آموختن کدنویسی کودک یاد می‌گیرد که چگونه برای حل مشکلات بزرگ، آن‌ها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کند تا راحت‌تر حل شوند.

دانستن زبان برنامه نویسی و یادگیری کدنویسی به فرزند شما کمک می‌کند که نقطه‌نظرهای یک مهندس نرم‌افزار را داشته باشد و با دید کامپیوتری به مشکلات نگاه کند. با همین دید است که برنامه‌نویس‌های موفق ابتدا مشکلی جهانی را شناسایی می‌کنند و بعد با به‌کارگیری مهارت حل مسئله بهترین راه‌حل را برایش انتخاب می‌کنند. بعد از آن نرم افزاری که می‌نویسند محبوبیت جهانی پیدا می‌کند.

۴. درک بهتر فناوری

بر کسی پوشیده نیست که در جهانی که فناوری حکمرانی می‌کند، دانستن نحوه‌ی کار با گوشی‌ها و گجت‌های هوشمند و نرم افزارها باعث تغییر نگرش انسان به جهان پیرامون می‌شود. یادگیری کدنویسی ، علاوه بر این‌ها، طریقه‌ی ساخت و علت توسعه‌ی برنامه‌ها را نیز به کودک یاد می‌دهد.

اعتیاد مجازی / یادگیری برنامه نویسی

فرزند شما پس از به دست آوردن درک بهتر از فناوری وقتی وارد اپلیکیشن‌هایی مانند تلگرام و اینستاگرام و… می‌شود با شناخت عمیقی که از برنامه نویسی پیدا کرده، می‌داند که چه پروسه‌های در پشت پرده در حال اتفاق افتادن است.

سخن پایانی

یادگیری برنامه نویسی برای کودکان باعث پرورش مهارت‌های اساسی در آن‌ها می‌شود. یادگیری یک زبان برنامه نویسی کودک را وارد دنیای برنامه نویس‌ها خواهد کرد و او را قادر می‌سازد که با زبان تخصصی این حوزه با بسیاری از برنامه نویس ها ارتباط برقرار کند و رفته رفته از راه انتقال مفاهیم و تجربیات روز به روز پیشرفت کند. در حال حاضر، فناوری در تمامی شاخه‌ها شامل هنر، صنعت، پزشکی، کسب و کار و… وارد شده و هرجا که دستگاهی وجود داشته باشد و انسان نیاز به سخن گفتن با دستگاه پیدا کند، برنامه نویس به عنوان کسی که زبان سخن گفتن با دستگاه را می‌داند نقش مهمی خواهد داشت.

به همین جهت است که یادگیری برنامه نویسی برای کودکان توصیه می‌شود. استیو جابز، بنیان‌گذار فقید اپل، در رابطه با یادگیری برنامه نویسی می‌گوید:

تمام مردم دنیا باید برنامه نویسی یاد بگیرند، چون این مهارت به شما یاد می‌دهد که چگونه فکر کنید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم ویدیوی صحبت‌های سرکار خانم اشرفی، مشاور ارشد موسسه شتاب دهی استعداد و آموزش برنامه نویسی پل استار را در مورد فواید یادگیری برنامه نویسی برای کودکان مشاهده بفرمایید.