دوره کدنویسی کودکان و یادگیری برنامه نویسی چه تأثیری در آینده فرزندان دارد؟

23 آوریل 2020

دوره کدنویسی کودکان از جمله دوره‌هایی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته در برنامه‌ی درسی کودکان وجود دارد. روانشناسان عقیده دارند آموزش برنامه نویسی به کودکان مهارت هایی چون توانایی حل مسئله ، کار گروهی و اعتماد به نفس را در آنان تقویت می‌کند. به‌علاوه، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان یادگیری کدنویسی درهای فرصت شغلی آینده را به روی کودکان باز خواهد کرد و می‌تواند تأثیر به‌سزایی در آینده فرزندان داشته باشد.

طبق توصیه‌ی روانشناسان، کودکان باید از همان سنین کودکی یادگیری برنامه نویسی را آغاز کنند تا حد امکان این مهارت را در خود پرورش دهند. علاوه بر روانشناسان بسیاری از کارآفرینان موفق نیز یادگیری کدنویسی را توصیه کرده‌اند. استیو جابز، بنیان‌گذار فقید اپل، در این باره گفته است:

به نظر من، همه‌ی مردم باید یاد بگیرند که چطور برنامه نویسی کنند. همه باید کدنویسی را بیاموزند و تا حد توان این مهارت را در خود تقویت کنند؛ زیرا برنامه نویسی به افراد بهتر فکر کردن را یاد می‌دهد. از نگاه من، علوم کامپیوتر یک هنر پیشرو است که همه باید از آن بهره‌مند باشند.

حل مسئله / کدنویسی کودکان

کدنویسی و تقویت توانایی حل مسئله در کودکان

دوره کدنویسی کودکان این مهارت را به آن‌ها می‌آموزد که چنان‌چه با مشکلی بزرگ روبه‌رو شدند، ابتدا آن را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنند و پس از حل آن‌ها دوباره بخش‌ها را کنار هم قرار دهند. بی‌شک این کار مهارت بسیار بزرگ و کاربردی است و می‌تواند نقش مهمی در آینده فرزندان داشته باشد؛ چرا که هر حرفه‌ای در هر بخشی از صنعت که باشد، نیاز به تحلیل مسائل دارد.

برنامه نویسی و تقویت مهارت کار گروهی کودکان

شاید تصویری که عامه‌ی مردم از برنامه‌نویس‌ها دارند، تصویری باشد که در آن یک فرد به تنهایی در اتاقی تاریک با یک فنجان قهوه در حال کدنویسی است؛ اما پروژه‌های برنامه نویسی همیشه انفرادی نیستند، بلکه بسیاری از آن‌ها نتیجه‌ی یک کار تیمی هستند. از این‌رو، دوره کدنویسی کودکان می‌تواند ضمن پرورش تفکر خلاق در آن‌ها روحیه‌ی کار تیمی را نیز تقویت کرده و مهارت کار گروهی را در آن‌ها پرورش دهد. به گفته‌ی کارشناسان امر فرزندپروری، موفقیت و آینده فرزندان در گرو مهارت‌هایی است که در دوره‌ی کودکی نوجوانی می‌آموزند.

دوره کدنویسی کودکان / اعتماد به نفس

دوره کدنویسی کودکان و تقویت اعتماد به نفس

هدف از یادگیری کدنویسی در کودکان لزوما برنامه نویس شدن آن‌ها نیست؛ کما اینکه بسیاری از کودکان برای برنامه نویسی حرفه‌ای اقدامی نمی‌کنند؛ با وجود این، در آینده فرزندان هر شغلی را که انتخاب کنند، دانستن اصول کدنویسی به آن‌ها اعتماد به نفس خواهد داد و باعث می‌شود آن‌ها خود را همگام با فناوری بدانند. پروفسور سیمور پاپرت، استاد اسبق دانشگاه MIT که لقب پدر علم محاسبات رایانه‌ای را یدک می‌کشد، در این باره می‌گوید:

بهتر است کدنویسی را به کودکان خود آموزش دهید؛ نگذارید آن‌ها صرفا مصرف‌کننده‌ی کامپیوتری باشند.

کار گروهی / برنامه نویسی کودکان

دوره کدنویسی کودکان و استقبال از فرصت‌های شغلی آینده

طبق برآورد یکی از بنیان‌گذاران وب‌گاه Code.org، در یک دهه‌ی آینده، ۱/۴ میلیون فرصت شغلی در انتظار برنامه‌نویسان خواهد بود. این در حالی است که در سال جاری این رقم محدود به ۴۰۰هزار موقعیت شغلی است. از سوی دیگر، موسسه آماری Payscale.com علوم کامپیوتر را با متوسط دستمزد ۵۴هزار دلار، سومین رشته‌ی ارزشمند آکادمیک اعلام کرده است.

جمع‌بندی

بنا بر آن‌چه گفته شد، شرکت در دوره برنامه نویسی کودکان می‌تواند نقش به‌سزایی در آینده فرزندان داشته باشد. کدنویسی کودکان قرار نیست لزوما از آن‌ها برنامه نویس بسازد؛ بلکه شرکت در دوره‌های برنامه نویسی کودکان مهارت‌هایی همچون اعنماد به نفس، کار گروهی و توانایی حل مسئله را در آن‌ها تقویت می‌کند. به‌علاوه، در صورت علاقه‌مندی کودک و تداوم روند یادگیری کدنویسی فرصت‌های شغلی بسیاری در انتظار فرزندان خواهد بود.