با فعالیت سایت Code.org بیشترآشنا شوید

7 جولای 2018هادی و علی پرتوی برادران دوقلو ایرانی که فعالیت حرفه ای خود را به عنوان یکی از موسسان شرکت Tellme Networks  آغاز نمودند.  همچنین با سرمایه گذاری بر روی پروژه های Drop Box، Facebook، َAirbnb موفقیت های چشمگیری به دست آوردند. چنانچه اخبار دنیای فناوری اطلاعات را دنبال می کنید حتما نام سایت code.org را شنیده اید طی سالهای اخیر برادران پرتوی تمام تلاش خود را معطوف این پروژه ساخته اند.

موسسه خصوصی که سال 2013 پیرو دادخواستی با مضمون “هر دانش آموز در هر مدرسه این حق را دارد که فرصت یادگیری علوم کامپیوتری را داشته باشد” در زمینه آموزش علوم کامپیوتری و کدنویسی راه اندازی شدو  سعی دارد فرصت یادگیری علوم روز دنیا را در اختیار کودکان و نوجوانان سراسر دنیا قرار دهد. پرتوی می‌گوید: سایتCode.org  را برای سرگرمی آغاز کردیم. در واقع پروژه‌ای بود که نشان دهد علوم کامپیوتر همه‌چیز را درباره دنیای ما تغییر می‌دهد ولی همچنان مدرسه‌ها آن را آموزش نمی‌‌دهند و دانش‌آموزان آن را یاد نمی‌گیرند.


 

در آغاز این جنبش مدرسین تمام رشته ها بدون در نظر گرفتن رشته تدریس بواسطه امکانات Code.org فرصت آموزش یک ساعته علوم کامپیوتر را بدست آوردند.  نه تنها مفاهیم آموزشی مرتبط با کدنویسی بلکه موضوعات از قبیل تاریخچه و ساختار کامپیوتر ها نیز در چارت درسی گنجانده شده بود.هادی پرتوی در مصاحبه ای اذعان داشته است: من به‌شخصه باور دارم دیگر جایی برای مشاغل تولیدی وجود ندارد. همه‌چیز خودکار می‌شود. بهترین راه حل این است که نگاهمان به سویی باشد که بیشترین رشد را دارد و این یعنی دنیای کامپیوتر؛ شرکت‌ها سعی می‌کنند افرادی را استخدام کنند که پیش‌زمینه تحصیلی علوم کامپیوتر داشته باشند؛ اما نمی‌توانند. در برخی شهرها در آمریکا، بیشتر مشاغل پیشنهادی برای مهندسی کامپیوتر، نرم‌افزار است تا مشاغل تولیدی؛ در این زمینه نه‌تنها دو برابر شغل بیشتر وجود دارد، بلکه حقوق آن‌ها نیز دو برابر است. و این آغاز راهی است بسوی تغییر نگرش روش های آموزشی مدارس و موسسات در سراسر دنیا به دور از افکار نژاد پرستانه،جنسیتی به امید روزی که همه فرصتی برابر برای یادگیری در اختیار داشته باشند.