اعتیاد مجازی بیماری که سن نمی شناسد !

22 جولای 2018

حتما با خواندن تیتر تعجب کردید اعتیاد مجازی دیگر چه صیغه ایست؟ بله امروزه صرفا مصرف مخدر ها، سیگار و مشروبات الکلی و… در علم روانشناسی مصداق اعتیاد شناخته نمی شوند بلکه  استفاده بی رویه از تکنولوژی، موبایل، بازی های کامپیوتری، رایانه شخصی و…. نیز اعتیاد آور و مصرف غیر اصولی و بیش از اندازه آنان سبب میشود که فرد را معتاد بنامیم.این نگاه جدید می تواند از دو جنبه مورد بررسی قرار گیرد: اول اینکه آیا این ابزارها هستند که اعتیاد آورند و دوم اینکه چه مسائلی باعص شده است که اعتیاد تکنولوژیک همگانی شود. مصرف بی رویه فناوری های نوین از اینترنتا گرفته تا حضور پررنگ در رسانه های اجتماعی دیگر محدود به یک قشر اجتماعی خاص یا رده بندی سنی مشخص نیست با نگاهی گذرا به اطراف خود می بینید بی شمارند افرادی که از خردسال تا کهنسال در محل کار، خانه یا اماکن عمومی و مهمانی ها مدتها غرق در گوشی همراه و بی خبر از عالم زمان سپری می نمایند.با توجه به روند پیشرفت فناوری اطلاعات و دسترسی سهل به اینترنت، مفهوم جدیدی با عنوان  اعتیاد اینترنتی به دایره علم روانشناسی، بهداشت و درمان راه یافته است که بیشتر به اختلالات مبتنی بر اینترنت و سایر رسانه ها از تلویزیون و رادیو گرفته تا موبایل و شبکه های مجازی در عصر داده و دنیای دیجیتال دلالت می نماید و به سرعت مقام اول لیست اعتیاد ها را به خود اختصاص  داده است. تحقیقات گسترده ای در این حوزه صورت گرفته است و تست های تشخیص اعتیاد متنوعی طراحی شده و مورد مطالعه قرار گرفته است.

در ادامه به مواردی که در دسته اعتیاد تکنولوژیک و به خصوص اینترنت دسته بندی می شوند اشاره شده است:

  • بازی های کامپیوتری
  • شبکه های مجازی
  • وبگردی
  • وبلاگ‌ نویسی
  • چت
  • خرید آنلاین

محققان معتقدند، اعتیاد صرفا به  معنای وقت گذرانی در اینترنت نیست، بلکه نحوه بکارگیری و استفاده از اینترنت نیز وابسته است.در واقع تهدیدات ناشی از نحوه استفاده از اینترنت می تواند به میزان هدر رفت وقت در اینترنت بر زندگی افراد از خردسال  و نوجوان گرفته تا جوان و کهنسال تاثیر سو برجای گذارد. محیط اینترنت با توجه به گستردگی و دسترسی سهل به فضا های گوناگون می تواند محیطی برای آموزش و فراگیری دانش باشد و در آنسوی سکه جنبه های منفی از قبیل صفحات غیراخلاقی، کودک آزاری و … را پیش روی مخاطب بگذارد. در این مرحله هست که نقش و اهمیت فرهنگ سازی، تربیت و هدایت مسیر شتابدهی استعداد کودک و نوجوان از اهمیت بسزایی برخوردار می گردد تا مانع از بروز اختلالات جسمی،فرهنگی، اجتماعی ، رفتاری و عاطفی گردد. آموزش صحیح، استفاده برنامه ریزی شده می تواند تمام تهدیدات را به یک فرصت بدل نماید.

به همین منظور محققین تست اعتیاد به اینترنت (IAT) را طراحی نموده اند که یک آزمون استاندارداست و با توجه به پاسخ های پرسشنامه طراحی شده، رده سنی پاسخ دهنده و با در نظر گرفتن نیازهای روزانه وی به سنجش وضعیت فرد در این زمینه می پردازد. سوالات مطرح شده به جنبه های مختلفی از ارجحیت حضور در خانواده و یا فضای مجازی، کاهش بازده کاری و نمرات تحصیلی ، میزان حواس پرتی و فراموشکاری و مواردی از این دست مورد پرسش و پاسخ قرار می گیرد.

راهکاری برای ترک اعتیاد

منع و محرومیت از به کارگیری ابزارهای تکنولوژیک می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، بر استرس و اظطراب فرد بیافزاید.

در موارد متعددی مشاهده شده است که فرد وابسته به اینترنت و تکنولوژی چنانچه به جبر استفاده از اینرنت و موبایل را محدودسازد به مراتب شرایط سخت تری پیش رو خواهد داشت. بهتر است به دنبال راهکاری برای مصرف عاقلانه و درست از ابزارهای تکنولوژیک باشیم.

  • محدوده زمانی استفاده روزانه تعیین کنید
  • زمانی را به گردش در طبیعت بگذرانید
  • کتاب خوانی و سرگرمی های فکری را جایگزین تکنولوژی کنید

توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله اعتیاد تکنولوژیک به نقل از مجله کلیک را مطالعه نمایید.