هوش هیجانی

10 نوامبر 2018

یکی از شاخص های موفقیت انسان ها  هوش هیجانی میباشد . بسیاری ها بر این باورند که هوش هیجانی بیشتر از ضریب هوشی و مهارت های فنی به موفقیت کودکان کمک میکند . حال سوال این است : هوش هیجانی چیست ؟

به توانایی افراد در شناخت و کنترل احساسات فردی خود و دیگران و نیز استفاده از این توانایی برای تصمیم گیری بهتر و انگیزه بخشیدن به خود و دیگران ، لذت بردن از سلامتی ، تفکر خلاقانه و روابط بهتر  و زندگی شادتر هوش هیجانی میگویند .

طبق نظریه یکی از اساتید مهمترین عامل ارتقاء هوش عاطفی در کودکان را سبک تربیتی والدین میداند و تاکید میکند والدینی که الگوهای صحیح تربیتی ندارند و به احساسات و نیاز های کودکان بی توجه هستند و فرصت اکتشاف و کنجکاوی را از فرزندانشان میگیرند مانع پرورش هوش هیجانی آنان میشوند .

با توجه به بررسی های انجام شده نشان داده شده هوش شناختی موفقیت کودک را در تحصیل تضمین میکند و هوش هیجانی موفقیت کودک را در تمام زندگی ، به همین خاطر است که به هوش هیجانی ، هوش زندگی نیز گفته میشود .

کودکان و نوجوانانی که از نظر هیجانی سالم تر ، باهوش تر  هستند ، این ویژگی ها را دارا می باشند ، آنها یاد گیرنده گان  بهتری هستند ، مشکلات رفتاری کمتری دارند ، همدلی بیشتری دارند ، از عزت نفس بالاتری برخوردارند و احساس بهتری در مورد خود و دیگران دارند ، بیشتر از دیگران میتوانند هیجانات و غرایض خود را کنترل کنند . سالم تر ، موفق تر و خوشحال تر از دیگران هستند .

هوش هیجانی بر عکس بهره ی هوشی اکتسابی است و مهمترین اساس موفقیت و خوشبختی یک فرد میباشد .