هوش اجتماعی

29 مارس 2019
هوش اجتماعی (بین فردی)
حتما تا کنون انسان هایی را دیده اید که هر کجا می روند گل سر سبد و نقل مجلس می شوند. شوخ طبع و مهربان و بانزاکتند. انگار برای شرکت در هر جمعی از قبل آموزش دیده اند. به خوبی می توانند  روابط و ضوابط حضور در هر جمعی را به سرعت بیاموزند و بپذیزند. همین طور ممکن است افرادی را دیده باشید که سنگ صبور مردم هستند، آدم ها کنار آنها احساس راحتی می کنند و سفره دلشان را برای آنها باز می کنند. کسانی که امین و مورد احترامند و دیگران آنها را محرم رازهایشان می دانند. این چنین افرادی در واقع کسانی هستند که دارای هوش اجتماعی بالایی هستند.
هوش اجتماعی یا بین فردی یکی از هشت نوع هوشی است که هاوارد گاردنر (1983) در نظریه هوش های چندگانه خود مطرح کرد. او بر این باور بود که انسان ها دارای هوش های متفاوتی هستند و بسیاری از خصوصیت های شخصیتی، رفتار و حتی سبک های یادگیری افراد تحت تاثیر این هوش ها است. برای مثال کسی که در خود فرورفته و عاقل است کسی است که هوش درونی بالایی دارد و در عوض یک فرد برون گرا و اجتماعی ، هوش بین فردی بالایی دارد.
سبک یادگیری و هوش اجتماعی
افرادی که هوش اجتماعی بالایی دارند، سبک یادگیری مرتبط با آن را هم دارا هستند. به عبارت دیگر افرادی با هوش بین فردی بالا کسانی هستند که در جمع و از طریق صحبت با دیگران یاد می گیرند. این افراد عاشق کار گروهی و جمعی هستند. برای فراگیری دروس، با مشورت و همفکری با دیگران نیاز دارند. کسانی هستند که از طریق حرف زدن، نظر خواهی کردن، و مشورت با اساتید، همکلاسی ها و دوستان خود فرا می گیرند. از این رو کلاس درس مناسب این افراد، کلاسی است که در آن یادگیری مشارکتی جزو برنامه درسی باشد و کارگروه ها و پروژه های گروهی در آن گنجانده شود. یادگیری در سکوت و خلوت اصلا مناسب این افراد نیست بلکه بالعکس محیط یادگیری مناسب افراد با هوش اجتماعی بالا، محیطی شلوغ، با حضور دست کم یک یا چند نفر و صحبت و مشاوره در مورد مطالب درسی است.
فعالیت هایی برای تقویت هوش اجتماعی
یادگیری مشارکتی
شرکت در گروه ها
ورزش های گروهی
مصاحبه با دیگران
کنفرانس دادن
نقش بازی کردن
فراموش نکنید که افراد با هوش اجتماعی بالا عاشق صحبت کردن و ارتباط با دیگران هستند پس به حرفهای آنها با اشتیاق گوش کنید و از تکرار کردن چیزهایی که نیاز دارند بشنوند، دریغ نورزید زیرا این کار به یادگیری آنها کمک می کند.
شغل های مناسب هوش اجتماعی بالا
دیپلمات
مشاور
روان شناس
وکیل
پرستار
بازاریاب
تاجر
بازیگر
مسئول روابط عمومی
مجری