زبان برنامه نویسی مخصوص کودکان کدام است؟

8 اکتبر 2017

کودکان اگر نسبت به موضوعی علاقمند باشند و برایشان جذاب باشد بی شک با انگیزه بیشتری نسبت به فراگیری آن همت می گمارند. زبانهای برنامه نویسی نیز از این قاعده مستثنا نیستند. چه بهتر است که ودکان را با زبانهایی آشنا کنیم که مناسب حال و سن و سال آنان باشد.
زبان های برنامه نویسی طراحی شده اند که مختص کودکان است؛ ورود اطلاعات در این زبانها ساده تر است ، اصول و خروج اطلاعات روان تر صورت می پذیرد.

در ادامه با چند زبان برنامه نویسی مخصوص کودکان آشنا می شویم:

زبان برنامه نویسی مخصوص کودکان کدام است؟

Logo:
در سال ۱۹۶۷ زبان لوگو با هدف آموزش پا به عرصه وجود گذارد. ساختار لوگو مشابهLispاستو به نوعی می توان آنرا Lisp بدون پرانتز معرفی کرد . نماد این زبان لاک پشتی مداد به دست است که برنامه نویس با کدنویسی نحوه حرکت لاکپشت را کنترل می کند و قادراست اشکال مختلف را پدید آورد. استفاده از لاکپشت به پیشینه تاریخی دارد. در سال ۱۹۶۹ موسسه تحقیقات و فناوری ماساچوست (MIT) رباتی به شکل لاکپشت طراحی کرد که به وسیله زبان لوگو کنترل و هدایت می‌شد. یکی از محیط‌های برنامه نویسی خوب برای این زبان که با هدف آموزش برنامه نویسی به کودکان طراحی شده است، Kturtle می‌باشد.

زبان برنامه نویسی مخصوص کودکان کدام است؟

:Etoys
ایده اولیهEtoys توسط آلن کی (Alan Kay) مطرح شد و هم اکنون کل پروژه نیز توسط او هدایت می‌شود و اسکات والاس (Scott Wallace) نیز توسعه دهنده اصلی آن است. Etoys محیطی دوستانه برای کودکان فراهم می‌آورد تا بتوانند از کار با کامپیوتر خود لذت ببرند. Etoys تنها یک محیط برنامه‌نویسی برای کودکان نیست، بلکه یکDesktop کامل به وجود می‌آورد که بر روی اکثر پلات فرم‌ها قابل اجرا است. از آنجایی که این نرم‌افزار متن‌باز است، بسیاری از بخش‌های آن توسط کاربران نهایی (کودکان و نوجوانان) به وجود آمده‌اند. Etoys محیطی چند رسانه‌ای همراه با زبان اسکریپت نویسی قوی، که توانایی پشتیبانی از برنامه نویسی شیء گرا را دارا می‌باشد، به همراه اشیاء بسیاری همانند گرافیک‌های دوبعدی، سه بعدی، صوت، انیمیشن و حتی صفحات وب پدید آورده که تمامی آنها توسط کاربران نرم‌افزار به وجود آمده‌اند. یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد Etoys توانایی به اشتراک گزاری نرم‌افزارها و پروژه‌های نوشته شده با آن به صورت Real-Time از طریق اینترنت می‌باشد که به کودکان ایناجازه را می‌دهد تا با همکارییکدیگر پروژه‌ای را تکمیل و به اتمام برسانند.

زبان برنامه نویسی مخصوص کودکان کدام است؟

زبان برنامه نویسی مخصوص کودکان کدام است؟

Alice:
آلیس زبان برنامه نویسی متن‌باز و شیء گرا است که به همراه IDE ارائه می‌شود و تحت نسخه‌ای از اجازه نامه‌یBSD منتشر می‌گردد. آلیس بر اساس جاوا توسعه پیدا کرده است و محیطی سه بعدی را پدید می‌آورد که کاربران می‌توانند به وسیلهDrag-And-Drop به سادگی اشیاء سه بعدی و انیمیشن پدید آورند. هدف اصلی آلیس مقابله با سه مشکل اساسی است که در اغلب زبان‌های آموزشی وجود دارد:
۱- اکثر زبان‌ها برای به وجود آوردن کدهای قابل استفاده پدید آمده‌اند که خود موجب به وجود آمدن پیچیدگی می‌شود. اما آلیس منحصرا بر روی آموزش برنامه‌نویسی تمرکز داشته است.
۲- آلیس کاملا با IDE خود پیوند خورده است. بنابراین نیازی به حفظ کردن گرامر زبان نیست. هر چند که از برنامه نویسی شیء گرا و بر اساس رویداد پشتیبانی می‌کند.
۳- آلیس علاوه بر آنکه محیطی برای آموزش برنامه نویسی برای نوجوانان پدید می‌آورد، می‌تواند به عنوان یک ابزار داستان سرا برای سرگمی کودکان نیز استفاده شود. به این معنی که کودکان کوچکتر نیز می‌توانند به وسیلهDrag-And-Drop داستان‌هایی با گرافیک سه بعدی پدید آورند.در حال حاضر نسخه سوم آلیس توسط Electronic Arts در حال توسعه است و از مدل‌های گرافیکی بازی محبوب The Sims 2 در آن استفاده خواهد شد. در اواخر ۲۰۰۸ نسخه آلفا آن و در سال ۲۰۰۹ نیز اولین نسخه بتا منتشر خواهد شد.

زبان برنامه نویسی مخصوص کودکان کدام است؟

BASIC-256:
نام قبلی این پروژه kidBASIC (بیسیک کودکان) بود که به منظور جلوگیری از تشابه اسمی با پروژه دیگری به همین نام، به BASIC-256 تغییر نام داد. این زبان بر پایه زبان بیسیک توسعه یافته و همراه محیط گرافیکی ارائه می‌شود که به کودکان این اجازه را می‌دهد تا با استفاده از دستورات آن، اشکالی را ترسیم نمایند. همچنین از دستورات ساختاری، همانند If/Then، for/next و روال‌ها پشتیبانی می‌کند تا کودکان بتوانند اصول پایه برنامه نویسی را فرا گیرند. توسعه دهندگان BASIC-256 بر این اعتقاد هستند که برای آموزش اصول پایه کامپیوتر به کودکان، باید از زبان‌های سطح پایین استفاده نمود و بعد از زبان اسمبلی، زبان بیسیک پایین‌ترین سطح را دارا بوده و برای آموزش به کودکان ایده‌آل است. بنابراین این پروژه با اضافه کردن محیط گرافیکی به این زبان، آن را برای کودکان جذاب‌تر نموده است.

زبان برنامه نویسی مخصوص کودکان کدام است؟

Python:
زبان پایتون در دانشگاه‌های آمریکایک زبان برنامه نویسی محبوب است، استفاده از پایتون کاربردهای مختلفی دارد توسعه دهندگان از این زبان معمولاً برای تولید اپلیکیشن های کامپیوتر و تلفن همراه استفاده می‌کنند، زبان پایتونیک گزینه مناسب در جهت آنالیز کردن داده‌ها، رابط کاربری، حل انواع مشکلات و کاربردهای آماری است. زبان پایتون آنچنان اهمیتیافته است که اخیرا از آن در علوم و صنایع مختلف برای تحلیل داده‌های بزرگ استفاده می‌کنند و محبوبیت بالایی در جوامع دانشگاهی به خود اختصاص داده است.
نکته جالب توجه در مورد زبان پایتون این است که موتور برنامه‌های گوگل نیز به این زبان نوشته شده است و در دراپ باکس، پین‌تر است، اینستاگرام و به طور کلی در ویندوز، مک و لینوکس هم از زبان پایتون استفاده فراوانی می‌شود.

Scratch:
اولین بار در اوایل سال ۲۰۰۷ پدیدار شد. با وجود عمر کوتاه آن، این زبان توانسته است طرفداران بسیاری پیدا کند. در حال حاضر بیش از ۶۸۰۰۰ نفر به عضویت وب سایت رسمی آن در امده‌اند و در حدود ۷۴۰۰۰ پروژه به این زبان نوشته شده و بر روی وب سایت آن منتشر شده است. این افراد از سرتاسر جهان عضو این پروژه شده‌اند. بنابراینscratch به زبان‌های زیادی ترجمه شده است. در حال حاضر این زبان در مدارس بسیاری در سرتاسر جهان به عنوان اولین زبان برنامه نویسی تدریس می‌گردد.

زبان برنامه نویسی مخصوص کودکان کدام است؟

scratch توسط تیم کوچکی از محققان در آزمایشگاهMIT Media طراحی شد. هدف این پروژه توسعه زبانی است که بتواند به عنوان اولین زبان برنامه نویسی به یک شخص آموزش داده شود. بنابراین برای آموزش به کودکان و نوجوانان زبان بسیار مناسبی است. کودکان با استفاده از scratch می‌توانند به سادگی بازی‌های ویدئویی، موسیقی و یا انیمیشن بسازند.

یکی از قابلیت‌هایscratch توانایی ترکیب پروژه‌های مختلف و اشیاء ساخته شده به وسیله‌ی آن برای بوجود آوردن پروژه‌های جدید می‌باشد. شعار scratch «تخیل کن-برنامه بنویس-به اشتراک بگذار» است. به اشتراک گذاری برنامه‌ها بخش مهمی از پروژه است. چرا که کودکان می‌توانند علاوه بر مشاهده کار دیگر افراد، از پروژه‌های آنها به عنوان بخشی از برنامه‌ی خود استفاده کنند.