چگونه برنامه نویسان نتایج رقابتهای جام جهانی را پیشگویی می کنند؟

10 ژوئن 2018

ا،قرعه‌کشی مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ و اتفاقی که برای تیم ملی ایران رقم خورد،حضور در گروه مرگ (پرتغال، اسپانیا، مراکش) بیش از پیش به هیجان این دوره از مسابقات در ایران دامن زده است.

همه فوتبال دوستان می دانند که پیشگویی و پیش بینی نتایج رقابت های جام جهانی یکی از محبوب ترین بخش های این مسابقات است، که هر چهار سال یکبار تمام توجه و حواس مردم را به گوشه ای از دنیا جلب می نماید.

چگونه برنامه نویسان نتایج رقابتهای جام جهانی را پیشگویی می کنند؟

آیا با خود اندیشیده اید که کامپیوتر و دنیای فناوری اطلاعات چه نقشی در این بازی سرنوشت ساز برعهده دارد؟!

با روند پیشرفت دانش برنامه نویسی دنیا، محبوبیت این بازی ها میان کودک و نوجوان، اهمیت گردآوری کلان داده ها و به کمک ابزار های آنالیز می توان امیدوار بود در سالهای آینده نقش فناوری اطلاعات، برنامه نویسی و کامپیوتر در فوتبال پررنگ تر و سرنوشت‌ساز باشد.

چگونه برنامه نویسان نتایج رقابتهای جام جهانی را پیشگویی می کنند؟

 

مدتهاست که دیگر فناوری از بیرون چمن به وسط مستطیل سبز رنگ راه یافته است. فناوری اطلاعات و تکنولوژی بیش از پیش در جام جهانی ۲۰۱۸ به یاری فوتبال آمده و در این دوره جلوه ویژه ای به جام جهانی روسیه بخشیده است.

چگونه برنامه نویسان نتایج رقابتهای جام جهانی را پیشگویی می کنند؟

موفقیت تیم ملی آلمان در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برزیل که منجر به قهرمانی آلمان شد شاید به جرات بتوان گفت که آلمان موفقیت خود را مدیون آنالیز های انجام شده به واسطه تحلیل و واکاوی های پیچیده و پیشرفتهBigData است.

در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل به لطف تیم تحلیل و آنالیز Big Data آلمان توانست به نتایج فوق العاده ای دست یابد و پیروز میدان مسابقات باشد و با جام به خانه باز گردد. بی شک در آینده ای نه چندان دور تمام تیم ها به نرم افزار های مبتنی بر کلان داده مجهز خواهند شد چه بسا در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه نیز نرم افزار ها شگفتی ساز باشند.

راز تحلیلگران تیم آلمان چه بوده است؟

قرارداد محرمانه شرکت SAP و اقدام به تحقیق، تولید و توسعه دو نرم افزار مبتنی بر Big Data بوده است که شاید به نوعی بتوان گفت آلمان پیروزی اش در جام جهانی ۲۰۱۴ را مدیون این دو برنامه کاربردی است.

Penalty Insights Function نرم افزاریست مبتنی بر کلان داده ها با تحلیل و آنالیز پیش بینی جهت ارسال توپ در ضربات پنالتی را با دقت بسیار بالایی برعهده دارد. نتایج این نرم افزار برای بالا بردن توان مقابله دروازه بان از اهمیت بسزایی برخورداراست.

چگونه برنامه نویسان نتایج رقابتهای جام جهانی را پیشگویی می کنند؟

SAP Challenger Insights نرم افزاریست که به پشتوانه کلان داده ها اطلاعات میلیونها بازی را در دل خود جای داده است. این نرم افزار به بررسی خصوصیات، الگوی حرکتی و نحوه بازیکنان تیم حریف بصورت فردی و ترکیب بندی، حملات و دفاع آنان در موقعیت های مختلف بازی می پردازد. شرکت های بزرگی که در حوزه تحلیل داده های ورزشی فعالیت می کنند با شبیه سازی میلیون ها بازی، اقدام به پیشگویی نتایج بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه کرده اند. این امر خود روش جالبی برای سرگرم کردن، جلب توجه و دوچندان ساختن هیجان مردم است و همچینین می تواند درآمدزا نیز باشد.

Big Data

مجموعه‌ای کلان از داده های کاربردی در تمامی حوزه های علمی اعم از اینکه ساختار ظریف و ساده ای داشته باشند ویا پیچیده باشند اصطلاحا Big Data نام دارند.

این داده ها به منظور استخراج اطلاعات محرمانه، شناسایی الگوهای رفتاری مخفی، رمز پیروزی و شکست مورد استفاده قرار می گیرند.

در حوزه کسب و کارهای دیجیتال و مارکتینگ کلان داده ها حرف اول را می زنند.

بسیاری از سازمان‌ها، شرکت های خصوصی، تیم‌های ورزشی و… با بکارگیری شیوه های پردازش اطلاعات مبتنی بر Big Data اقدام به بررسی روند بازار و شناسایی نقاط ضعف و قوت خود و حریفان در عرصه رقابت می پردازند.

بطور کلی در حوزه Big data محدویت کاربرد زبان برنامه نویسی وجود ندارد. با کمی تحقیق و بررسی بوضوح مشهود است که قدرت ۴ زبان برنامه نویسی محبوب زیر از بقیه بیشتر است.

• Java
• Scala
• Python
• R

چگونه برنامه نویسان نتایج رقابتهای جام جهانی را پیشگویی می کنند؟

زبان پایتون از جمله زبان های محبوب نسل جوان است.

زبان برنامه نویسی پایتون به شیوه های نوین در موسسه بین المللی پل استار به کودکان و نوجوانان آموزش داده میشود.

پایتون زبان برنامه نویسی قدرتمندی است. این زبان در پردازش متن و داده از کارایی بالایی برخوردارست.

برنامه نویسان با بهره گیری از این قابلیت توانسته اند در حوزه آنالیز دیتا به دستاوردهای مهمی دست یابند.

آنالیز داده در حوزه نرم افزار از اهمیت بسزایی برخوردارست.